АЛЕ Ж НАШІ ПРЕДКИ ЗАВЖДИ ЇЛИ М'ЯСО, ЧИ НЕ ТАК?

АЛЕ ХІБА М'ЯСНЕ ХАРЧУВАННЯ НЕ ПРИРОДНЕ ДЛЯ ЛЮДЕЙ?

ТРАВОЇДНІ ТВАРИНИ

ТВАРИНИ, ЩО ХАРЧУЮТЬСЯ ФРУКТАМИ

ЛЮДИ

ІСТОРІЯ ВЕГЕТАРІАНСТВА

НА ЯКІ НЕБЕЗПЕКИ НАРАЖАЮТЬСЯ ЛЮДИ, ЩО ВЖИВАЮТЬ М'ЯСО?

ЧОМУ М'ЯСОЇДИ ЧАСТІШЕ ХВОРІЮТЬ І РАНІШЕ ВМИРАЮТЬ?

   ОТРУЄННЯ

   РАК

   ХІМІЧНА ДІЄТА

   ХВОРОБИ ТВАРИН

   ХВОРОБИ СЕРЦЯ

   ГНИТТЯ

   ХВОРОБИ НИРОК, ПОДАГРА, АРТРИТИ

   ПОВНЕ ОЧИЩЕННЯ

ЗДОРОВ'Я ВЕГЕТАРІАНЦІВ ЗНАЧНО КРАЩЕ, НІЖ ЗДОРОВ'Я ЛЮДЕЙ, ЩО ВЖИВАЮТЬ М'ЯСО

ВЕГЕТАРІАНЦІ ФІЗИЧНО СИЛЬНІШІ, НІЖ ЛЮДИ, ЩО ВЖИВАЮТЬ М'ЯСО

ЧИ ОТРИМАЄ МОЄ ТІЛО ДОСТАТНЮ КІЛЬКІСТЬ ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН, ЯКЩО Я НЕ БУДУ ЇСТИ М'ЯСА?

ЧИ Є ЯКИЙСЬ ЗВ'ЯЗОК МІЖ ЗВИЧКОЮ ЛЮДЕЙ ДО ВЖИВАННЯ М'ЯСА І ГОЛОДОМ В НАШОМУ СВІТІ?

АЛЕ ЯКИЙ ЗВ'ЯЗОК МІЖ ВЕГЕТАРІАНСТВОМ І НЕСТАЧОЮ ЇЖІ?

ПРИЧИНА ГОЛОДУ

"АХІМСА" - НЕНАСИЛЬСТВО ПО ВІДНОШЕННЮ ДО ЖИВИХ ІСТОТ

ЩО ТАКЕ "ЖИВА ПЕРШОПРИЧИНА ЖИТТЯ"?

ДЕЯКІ ВІДОМІ ВЕГЕТАРІАНЦІ

МЕНІ ВСЕ ЩЕ ПОДОБАЄТЬСЯ СМАК М'ЯСА - ЩО МЕНІ РОБИТИ?




АЛЕ Ж НАШІ ПРЕДКИ ЗАВЖДИ ЇЛИ М'ЯСО, ЧИ НЕ ТАК?


Ні. Не так давно, в результаті численних наукових досліджень, вчені прийшли до висновку, що наші предки були вегетаріанцями, не вживали м'яса, за винятком періодів надзвичайних криз.
Тільки під час останнього льодовикового періоду, коли звичайна їжа, що складається з фруктів, горіхів і овочів, стала недоступна, древнім людям довелося харчуватися м'ясом тварин для того, щоб вижити. На нещастя, звичка їсти м'ясо збереглася і після закінчення льодовикового періоду: або з потреби (як у ескімосів і інших народів, що мешкають на крайній півночі), або внаслідок традицій і невігластва. Асоціація американських дієтологів зазначає, що "переважна кількість людей протягом всієї історії людства харчувалася вегетаріанською або переважно вегетаріанською їжею". Велика частина населення світу дотримується такої системи харчування і дотепер. Навіть у найрозвиненіших в економічному відношенні країнах звичка до м'ясної їжі розповсюдилася не більш ста років тому. Причиною для цього стала поява холодильників, а також споживацьких дух, що вкоренився в суспільстві в двадцятому сторіччі.


АЛЕ ХІБА М'ЯСНЕ ХАРЧУВАННЯ НЕ ПРИРОДНЕ ДЛЯ ЛЮДЕЙ?

Ні. Вчені знають, що харчування будь-якої живої істоти відповідає її фізіологічній будові. Травна система, функції органів тіла і фізіологія людини і м'ясоїдних тварин абсолютно різні. За ознакою харчування хребетних тварин можна розділити на три групи: ті, що харчуються м'ясом, травоїдні і ті, що харчуються фруктами. Давайте уважно розглянемо кожну з цих груп і спробуємо визначити, до якої з них відноситься людина.


ТРАВОЇДНІ ТВАРИНИ

Травоїдні тварини (слон, корова, вівця, лама та інші) харчуються травою і іншими рослинами, тобто грубою і об'ємистою їжею. Перетравлення такого роду їжі починається у роті за допомогою ферменту птіаліну, що міститься в слині. Така їжа повинна бути добре пережована і перемішана з цим ферментом, який розщеплює її і робить легшою для засвоєння. Через це у травоїдних тварин 24 корінних зуби, а рух щелеп відбувається не тільки вгору-вниз (як у м'ясоїдних тварин), але і зі сторони в сторону. У цих тварин немає ні кігтів, ні гострих зубів; вони п'ють, втягуючи воду в рот, в протилежність всім м'ясоїдним тваринам, які лакають воду язиком. Оскільки вони не їдять їжу, яка швидко псується (м'ясо), процес травлення може проходити у них значно довше, ніж у м'ясоїдних, тому довжина їх травного тракту в 6-10 разів більша за довжину тіла. Цікаво, що м'ясне харчування впливає виключно шкідливим чином на цих тварин. Доктор Уїльямс Коллінз з Нью-Йоркського
Маймондського медичного центру виявив у тварин, що харчуються м'ясом, "майже необмежену здатність регулювати вміст в організмі насичених жирів і холестерину", що не відноситься до рослиноїдних тварин. Якщо протягом тривалого часу додавати тваринний жир в їжу кролика, то вже через два місяці стінки його кровоносних судин засмітяться жировими відкладеннями, викликаючи важке захворювання, схоже з атеросклерозом людини, травна система якої також не призначена для перетравлення м'яса. І як ми побачимо далі що, чим більше люди їдять м'ясо, тим більше вони хворіють.


ТВАРИНИ, ЩО ХАРЧУЮТЬСЯ ФРУКТАМИ

В основному, це людиноподібні мавпи, тобто тварини, найбільш близькі до людини. їх їжа переважно складається з фруктів і горіхів. У шкірі цих тварин знаходяться мільйони пор, через які відбувається виділення поту; у них також є корінні зуби для пережовування їжі; їх слина має лужну реакцію і, як у травоїдних тварин, вона містить птіалін, що полегшує перетравлення їжі. їх травний тракт, також довгий і звивистий (в 6 разів більше довжини тіла), призначений для перетравлення фруктів і овочів, але не м'яса, що швидко гниє.


ЛЮДИ

За всіма розглянутими вище ознаками люди знаходяться ближче до тварин, що харчуються фруктами, мають дуже багато спільного з травоїдними тваринами, але сильно відрізняються від хижаків. Це буде наочно показано далі в таблиці, де наводяться особливості будови травної системи, зубів і щелеп, а також функцій організму хижаків, травоїдних тварин, тварин, що харчуються фруктами, і людини. Як і у людиноподібних мавп, травна система людини в 6 разів довша за довжину тіла, в шкірі людини є мільйони найдрібніших пор для випаровування вологи і охолодження тіла за допомогою виділення поту; ми п'ємо воду, втягуючи її ротом, як і всі вегетаріанські тварини, будова наших зубів і щелеп така ж, як і у них, наша слина має лужну реакцію і містить птіалін, що допомагає перетравлювати крохмалісту їжу. Люди за своєю природою не м'ясоїдні істоти - наша анатомія і травна система показують, що наш організм пристосований до харчування фруктами, горіхами та овочами.
Звичайно, організм людини має дуже широкий діапазон пристосованості. Природа забезпечила людину механізмами, які дозволяють їй в екстремальних умоваах при відсутності рослинної їжі без особливої шкоди перейти тимчасово на. тваринну. Однак якщо ця здатність стає основою повсякденних харчових звичок. то раніше або пізніше виявляться у всій повноті різні негативні Очевидно що природні інстинкти людини протилежні інстинктам хижаків. Більшість людей самі не вбивають тварин і відчувають огиду до вбивства. Замість того, шоб їсти сире м'ясо, як це роблять всі м'ясоїдні тварини, люди варять, запікають і смажать його; вони намагаються приглушити його смак за допомогою всіляких соусів і спецій. Один вчений пояснив це таким чином: "У присутності запаху м'яса у кота починає виділятися слина, однак той же самий кіт ніяк не реагує на запах фруктів. Якби людина одержувала задоволення, накидаючись на птаха і розриваючи зубами його ще тепле тіло, висмоктуючи його кров, то тоді можна було б зробити висновок, що людина за своєю природою хижак. Насправді ж, слиновиділення викликає вигляд соковитого винограду, і навіть не голодна, вона з'їсть фрукти, спокусившись їх приємним смаком".
Вчені і натуралісти, в тому числі і Чарльз Дарвін, що висунув гіпотезу еволюції, сходяться в тому, що древні люди були вегетаріанцями (харчувалися фруктами, овочами та горіхами). Протягом історії людства наша анатомія не змінилася. Шведський вчений фон Ліней зазначив, що "внутрішня і зовнішня будова людського тіла в порівнянні з іншими тваринами показує, що фрукти і соковиті овочі є природною їжею людини".
Таким чином, наукові дослідження підтверджують той факт, що фізіологія, анатомія і інстинктивна поведінка людини пристосовані до дієти, що складається з фруктів, овочів, горіхів і злаків. Це наочно видно з таблиці.


ІСТОРІЯ ВЕГЕТАРІАНСТВА

Древні історичні документи свідчать про те, що вегетаріанська дієта була природною для наших предків. Древні греки, єгиптяни та іудеї вважали фрукти основною частиною харчування. Жреці Древнього Єгипту ніколи не їли м'яса. Такі великі грецькі філософи, як Платон, Сократ і Піфагор активно виступали за вегетаріанство. Римляни в ранній період республіки також були вегетаріанцями. Солдати Цезаря харчувалися злаками, які розмелювали на ручних млинах і потім варили. Заборонялося їсти м'ясо жителям древньої Спарти.
Вегетаріанство було поширене у найбільших цивілізаціях індіанців, зокрема інків. У Індії Будда заповідав своїм учням не їсти м'яса. Даоси Древнього Китаю були вегетаріанцями; перші християни та іудеї також були вегетаріанцями. У Біблії ясно сказано: "І сказав Бог: ось, Я дав вам всяку траву, що сіє сім'я, яка є на всій землі, і всяке дерево, у якого плід деревний, що сіє сім'я: вам сіє буде в їжу" (Книга Буття, 1:29). Апостол Павло писав в Посланні до Римлян: "Ради їжі не руйнуй справи Божої: все чисте, але погано людині, яка їсть на спокусу. Краще не їсти м'яса, не пити вина і не робити нічого такого, від чого брат твій спотикається, або спокушається, або знемагає" (До Римлян, 14:20.21).
Про те, що перші християни були вегетаріанцями, свідчать отці церкви. Климентій Александрійський (Тіт Флавій Клеменс (150-200)): "... Ми, християнські лідери, утримуємося від м'яса тварин в ім'я самоконтролю. У протиприродного мясоїдства демонічне джерело". "... Так як Христос є Альфаі Омега, мессія, що відновив все на свої місця, то більше не дозволено розлучатися або їсти м'ясо... Отже я скажу тобі: якщо ти бажаєш бути досконалим, то не треба пити вино або їсти м'ясо", - Св. Ієронім (340-420), що дав світу Вульгату - авторизовану латинську Біблію, якою користуються до цього часу. Крім цього, багато язичницьких спостерігачів повідомляли, що ранні християни утримувалися від м'яса. Піліній, губернатор Віфнії (де проповідував Петро), описував сучасних йому християн в листі до імператора Трояна, як "заражених забобоном утримання від м'ясної їжі...". Сенека (1 р. до р. X.- 65 р. від р. X.), філософ-стоїк і радник Нерона, описував християн як "іноземну секту, що утримується від м'ясної їжі".
Не так давно історики і археологи виявили ряд невідомих раніше текстів Нового Заповіту на старовинній арамейській мові, в яких описується життя і вчення Ісуса. "І м'ясо убитих звірів в тілі людини стане його власною могилою. Бо істинно говорю Я вам: той, хто вбиває, вбиває себе, і той, хто їсть м'ясо убитих тварин, їсть тіло смерті..." (Е. М. Секелі "Євангеліє світу").
Послідовникам древніх Вед також давалися рекомендації не вживати м'ясо. "М'ясо неможливо отримати, не заподіявши шкоди живим істотам, -говориться в "Ману-самхіті", древній збірці законів Індії, - тому нехай кожний утримується від вживання м'яса". У іншому розділі "Ману-самхіти" дається порада: "Пам'ятаючи про те, яким огидним способом отримується м'ясо, і про ту жорстокість, з якою утримуються в неволі і вбиваються живі істоти, людина повинна раз і назавжди відмовитися від вживання в їжу м'яса".
У древній індійській епічній поемі "Махабхарата" є безліч приписів, що забороняють вбивати тварин. Ось деякі з них: "Той, хто нарощує своє м'ясо, поїдаючи плоть інших створінь, прирікає себе на страждання, в якому б тілі він не народився". "Немає на світі більш жорстокої і егоїстичної людини, ніж та, яка збільшує свою плоть, поїдаючи плоть невинних тварин". "Той, хто хоче довго жити, зберігши красу, тверду пам'ять і добре здоров'я, а також хоче мати фізичну, моральну і духовну силу, повинен утримуватися від вживання м'яса".
Священна книга ісламу Коран говорить: "Немає тварини на землі і птаха, що літає на крилах, які б не були, як і люди, подібні до тебе" (сура 6, текст 38). "Він (Аллах) наказав рости для вас хлібам, маслинам і фінікам, і винограду і всім плодам. Справді, в цьому знамення для людей мислячих" (Коран, сура 16, текст 11). "Той, хто добрий до нижчих тварин, той добрий і до самого себе... той, що жаліє навіть горобця - продовжує собі життя. Аллах буде милостивий до нього в день суду" (пророк Мухаммед).
Для тих, хто прив'язаний до вживання м'яса і не може відмовитися від цієї звички, в Корані є приписи, що дозволяють вживання м'яса. Однак це носить не характер рекомендації, а є обмеженням, яке дозволяє навчитися контролювати спонукання язика. Щоб м'ясо можна було вжити в їжу, відповідно до Корану, тварина певного виду (вівця, коза або верблюд) повинна бути принесена в жертву в ході відповідного ритуалу, в певному місці (неподалік від мечеті), певною особою (священнослужителем). Після цього тушу забитої тварини необхідно розділити на сім частин. Шість частин треба роздати біднякам, а сьому частину, що залишилася, можна з'їсти самому. Якщо всі ці умови не виконані, то таке м'ясо вважається "харамом" - незаконною їжею.
Цікаві деякі деталі ритуалу жертвоприносин, в ході якого убивається тварина. Людина, яка здійснює цей ритуал, повинна дивитися жертві в очі від моменту, коли вона перерізає ножем їй горло, до того моменту, поки душа не покине тіло тварини, протягом всьго часу читаючи певну молитву. "Ця людина повинна дивитися в очі тварини, вона повинна бачити її сльози, дивитися в очі, поки тварина не помре, - в такому випадку є надія, що серце того, хто проводить жертвоприносини, зміниться"[1]. В результаті бажання людини їсти плоть буде зменшуватися і згодом вона стане вживати тільки чисту їжу: фрукти, злаки, овочі, - яку призначено в їжу для людей Богом. Коран також не дозволяє відкривати бойні, на яких убиваються тисячі невинних тварин просто для того, щоб задовольнити язик людини.
Один з перших халіфів після Мухаммеда, його племінник, радив більш просвітленим учням: "Не робіть свої шлунки могилами для тварин".
Логіку священних писань, яка більш детально розглянута тут на прикладі Корану, можна прослідкувати і в інших писаннях, де можна знайти дозвіл на вживання в їжу м'яса. Ці приписи не заохочують м'ясоїдство, а навпаки, призначені для того, щоб допомогти людині позбутися бажання вживати плоть в їжу.
Таким чином, ми бачимо, що протягом історії людства багато мудрих і розумних людей суворо дотримувалися вегетаріанської дієти і заповідали це іншим.
"Тоді сказав Данило Амелсару, якого начальник євнуха приставив до Даніїла, Ананія, Міаїла і Азарія: "Зроби дослід над рабами твоїми: протягом десяти днів нехай дають нам в їжу овочі і воду. І потім нехай з'являться перед тобою ті отроки, які харчуються царською їжею, а потім поводься з рабами твоїми, як побачиш". Він послухався їх і випробовував їх десять днів. Після закінчення ж десяти днів обличчя їх виявилися красивішими, і тілом вони були повнішими за всіх тих отроків, які харчувалися царськими стравами... І дарував Бог чотирьом цим отрокам знання і розуміння всякої книги і мудрості, а Даніїлу ще дарував розуміти всякі видіння і сни" (Книга пророка Даніїла, 1:11-17).


НА ЯКІ НЕБЕЗПЕКИ НАРАЖАЮТЬСЯ ЛЮДИ, ЩО ВЖИВАЮТЬ М'ЯСО?

Ескімоси, дієта яких складається переважно з м'яса та жиру, живуть в середньому близько 27,5 років. Середня тривалість життя киргизів, що харчуються переважно м'ясом, складає близько 40 років. У противагу цьому, як показали дослідження, проведені серед таких вегетаріанських племен, як хунзи в Пакистані, отомі трайб в Мексіці, і серед корінного населення південного заходу Америки, вегетаріанці відрізняються добрим здоров'ям, витривалістю і довголіттям. Серед них зовсім не поодинокі випадки, коли люди зберігають здоров'я, фізичну і розумову активність у віці ПО років і більше. Світова статистика охорони здоров'я показує, що в країнах, де рівень вживання м'яса найбільш високий, відмічається найвищий показник захворювань раком і хворобами серця. І навпаки, у вегетаріанських країнах рівень цих захворювань найменший.


ЧОМУ М'ЯСОЇДИ ЧАСТІШЕ ХВОРІЮТЬ І РАНІШЕ ВМИРАЮТЬ?
ОТРУЄННЯ


Безпосередньо перед вбивством, а також під час агонії біохімія охопленої жахом тварини зазнає істотних змін. Токсичні біопродукти поширюються по всьому тілу. Таким чином відбувається больове отруєння трупа. Наше тіло стає хворим під час сильного гніву або страху; тварини не менше, ніж люди, схильні до цих емоцій, і біохімічний склад їх тіла значно змінюється в екстремальних ситуаціях. Значно підвищується вміст адреналіну, а також гормонів у крові вже в той час, як тварина бачить смерть своїх сородичів і робить марні спроби звільнитися і зберегти своє життя. Цей підвищений вміст гормонів зберігається в м'ясі і пізніше стає причиною отруєння тканин людського тіла.
Навіть після термічної обробки в м'ясі зберігаються гормони тієї статі, до якого належала тварина. Вживання в їжу м'яса тварин призводить до дезорієнтації гормональної системи людини лавиною чужорідних гормонів. Багато в чому і з цієї причини такою гострою в наш час стала проблема транссексуалів.
Відповідно до даних американського Інституту харчування, "м'ясо раптово убитих тварин насичене отруйною кров'ю і іншими шкідливими біопродуктами". У той же час, згідно з Британською Енциклопедією, "вміст білка в горіхах, бобових (квасоля, горох, соя та інші), злаках і молочних продуктах вище, ніж в м'ясі, і досягає 56%".


РАК
Дослідження, проведені серед 50000 вегетаріанців (Адвентистів Сьомого Дня), дали разючі результати. Обстеження ясно показали, що рівень захворювання раком серед цієї групи людей в декілька разів нижче, ніж в середньому у країні.
Чому ж м'ясоїдство збільшує ризик онкологічних захворювань? Однією з причин цього може бути те, що м'ясо убитої тварини через декілька днів після її смерті набуває сіро-зеленого хворобливого кольору. М'ясна промисловість намагається ретельно приховати цю зміну кольору, додаючи в м'ясо нітрати, нітрити та інші консервуючі речовини. Ці речовини зберігають яскраво- червоний колір м'яса, однак в останні роки багато з цих речовин визнано канцерогенними (такими, що викликають онкологічні захворювання або сприяють їх розвитку).
Доктор Уїльям Ліджінський, фахівець в галузі онкологічних захворювань з Національної лабораторії в Теннессі (США), одного разу сказав: "Я ніколи не годую свого кота продуктами, що містять нітрати".
Британські і американські вчені, які вивчають кишкові бактерії, виявили, що існує велика відмінність в бактерійній флорі кишечнику у вегетаріанців і м'ясоїдів. Бактерії, що містяться в кишечниках м'ясоїдів, в присутності травних соків виробляють хімічні речовини, що сприяють виникненню онкологічних захворювань. Це може розглядатися як причина того, що рак кишечнику набагато більше поширений у країнах Північної Америки і Західної Європи, якщо порівнювати з більш вегетаріанськими країнами, такими як Індія. У США, наприклад, рак кишечнику з поширеності посідає 2-е місце (після раку легенів), а в Шотландії, де в їжу вживають приблизно на 20% більше м'яса, ніж в Англії, поширеність раку кишечнику одна з найбільших у світі.
Майкл Джейхіл у своїй книзі "Метаболічна епідеміологія дієтичних чинників рака товстої кишки" пише: "Свідченням непристосованості кишкового тракту людини для перетравлення м'яса є підтверджений безліччю досліджень взаємозв'язок між раком товстої кишки і м'ясоїдством".


ХІМІЧНА ДІЄТА

М'ясоїдство часто називають "кінцевою ланкою в ланцюгу харчування". У природі існує довгий ланцюг харчування: дерева "їдять" сонячне світло, повітря і воду; травоїдні тварини їдять траву і дерева; хижі тварини їдять травоїдних. Зараз, однак, в цей ланцюг харчування, у всі його ланки, додалися отруйні хімікати (добрива і пестициди). Ці отруйні хімікати потрапляють у тіло тварин, що харчуються рослинами. Наприклад, поля обприскують інсектицидом ДДТ (дуже сильна отрута), який, як категорично стверджують вчені, викликає рак, безпліддя і серйозні захворювання печінки. ДДТ і подібні пестициди потрапляють в тіло тварин (і риб) і нагромаджуються там, оскільки майже всі ядохімікати, з'їдені тваринами, залишаються в їх тілах назавжди. Таким чином, корови їдять траву, сіно і разом з ними пестициди, що містяться там. І коли ви їсте їх м'ясо, ви переповнюєте свій організм концентрованим ДДТ і іншими хімікатами, які нагромаджувалися в м'ясі протягом всього життя тварини. Посідаючи кінцеву ланку в ланцюгу харчування, люди стають кінцевими накопичувачами і споживачами отруйних пестицидів у найвищій концентрації. Доведений факт, що м'ясо містить ДДТ в 13 разів більше, ніж овочі. Державний університет США в Айові провів дослідження, які показали, що більша частина ДДТ надходить в людське тіло разом з м'ясом. Згідно зі статистикою в США у 99% матерів грудне молоко містить значний рівень ДДТ. Разючий контраст цьому - всього 8% матерів-вегетаріанок мають такий рівень ДДТ. Це також показує, що головне джерело ДДТ - споживане матерями м'ясо. При порівнянні вмісту хлористих вуглеводних пестицидів в грудному молоці виявлено, що у жінок, що харчуються м'ясом, концентрація цих речовин в 35 разів вища, ніж у вегетаріанок!
Однак цим перелік отруйних хімічних речовин, що містяться в м'ясі, не обмежується. У м'ясі тварин міститься і багато інших хімікатів, які спеціально додають в їжу тварин для того, щоб прискорити їх ріст, накопичення жиру, поліпшити колір їх м'яса і т.п. З метою виробництва більшої кількості м'яса тварин перегодовують, вводять їм в кров гормони, що прискорюють ріст, дають їм стимулятори апетиту, антибіотики, заспокійливі засоби і поживні мікстури.
"Нью-Йорк Тайме" повідомляє: "Але ще більшою потенційною небезпекою для здоров'я споживачів є приховане зараження такими бактеріями, як сальмонела; залишки пестицидів, нітратів, нітритів, гормонів, антибіотиків та інших хімікатів" (18 липня 1971 р.). Багато з цих хімікатів відносяться до канцерогенів. Також факт, що багато тварин вмирає від всіх цих хімікатів і медикаментів, не досягши встановленого віку.
Відтоді як фермери розпочали створювати скотофабрики, багато тварин прожили життя нерухомо, в темних стійлах, жодного разу не побачивши денного світла. Кульмінацією в цьому кругообігу страждань є жорстоке і огидне вбивство. Аналогічним чином утримуються і кури на великих птахофабриках.
Згідно із заміткою в "Чикаго Трібьюн" птахи несуть яйця прямо на підлогу; їх стимулюють медикаментами, внаслідок чого вони обжираються в своїх тісних клітках, де знаходяться майже не рухаючись, у духоті. У міру того, як вони ростуть і набирають вагу, їх переводять на поверх нижче, і коли вони досягають нижнього поверху, їх вбивають. Така протиприродна практика не тільки призводить до хімічного дисбалансу в тілі птахів і руйнує їх природні інстинкти, але, що ще гірше, викликає ріст злоякісних пухлин і безліч інших потворних захворювань серед людей, які харчуються їх м'ясом.


ХВОРОБИ ТВАРИН

Інша небезпека, що підстерігає м'ясоїдів, полягає в тому, що тварини часто страждають від інфекційних захворювань, і це недостатньо контролюється або просто ігнорується виробниками м'яса або санітарними інспекторами. Нерідкі випадки, коли тварина, що страждала від раку якоїсь частини тіла, все одно йде на бійню, де зараджену частину відрізають, а інше йде на м'ясо. Або, що ще гірше, м'ясо зарадженої раком тварини перемелюється в фарш, який продають потім під назвою "хот догів" або під іншими ярликами. Тільки на території Америки з її величезною армією санітарних інспекторів було продано на м'ясо 25000 корів з явними ознаками раку! І це відбувається в той час, коли вчені встановили, що якщо риба проковтне шматочок печінки хворої тварини, вона сама захворіє раком. Відомий лікар-дієтолог д-р Дж. X. Келлог, вегетаріанець, одного разу сказав перед обідом: "Як чудово їсти їжу, про яку ми не можемо сказати, що вона загинула з нашої вини".


ХВОРОБИ СЕРЦЯ

Можливо, що найбільш незаперечним аргументом на користь вегетаріанської дієти, який не викликає ніяких сумнівів, є підтверджений численними дослідженнями зв'язок між м'ясоїдством і серцевими захворюваннями. У Америці (що посідає перше місце за рівнем споживання м'яса) одна людина з двох вмирає від хвороб серця або порушень кров'яного тиску, в той час як в країнах з низьким рівнем споживання м'яса ці хвороби невідомі. Журнал Американської медичної асоціації ще в 1961 році опублікував повідомлення про те, що "за допомогою вегетаріанської дієти можна запобігти 90 - 97 % серцевих захворювань (тромбофлебіти і закупорка коронарних судин)" [2]. Дослідження, що проводились відтоді, неспростовно довели, що після алкоголізму і куріння вживання в їжу м'яса є головною причиною смертності в Західній Європі, США, Австралії і інших економічно розвинених країнах світу [3].
Що ж робить м'ясо таким небезпечним для кровоносної системи людини? Тваринні жири такі, як холестерин, дуже погано виводяться з організму людини. Ці жири відкладаються на стінках кровоносних судин. З роками отвори судин стають все вужчими, і все менше крові вони здатні пропустити через себе. Це називається атеросклерозом. Серце в цьому випадку дуже сильно перевантажується, оскільки для перекачування однієї і тієї ж кількості крові потрібно набагато більше зусиль. У результаті - високий кров'яний тиск, інфаркт і серцеві напади. Не так давно вчені Гарвардського університету виявили, що порушення кров'яного тиску серед групи вегетаріанців, які обстежувалися, зустрічаються значно рідше, ніж серед аналогічної групи невегетаріанців. Під час корейської війни було проведене розкриття трупів 200 американських і 200 корейських солдатів у віці близько 20 років. Майже 80% американських солдатів мали відкладення на стінках артерій, що утворилися в результаті вживання м'яса. Корейські солдати мали абсолютно чисті артерії. В основному вони були вегетаріанцями.
У Америці серцеві захворювання набули характеру епідемії. їх називають "вбивцею номер один". Все більше і більше лікарів (включаючи Американську асоціацію з дослідження серця) наказують своїм пацієнтам відмовитися від м'ясної їжі або різко скоротити її вживання. Зараз вчені визнали, що вегетаріанська дієта здатна значно знизити і нормалізувати вміст холестерину в крові. У статті, опублікованій в англійському журналі "Ланцет", Д.К.Р. Сірторі повідомляє, що люди, які мають високий вміст холестерину в крові і страждають серцевими захворюваннями, "можуть поправити своє здоров'я, перейшовши на вегетаріанську дієту, що містить тільки рослинний білок" [4].
Доктор У. Д. Реджістер, завідувач відділом харчування Каліфорнійського університету, описує експерименти, під час яких дієта, багата бобами і горохом, приводила до зниження вмісту холестерину, незважаючи на те, що люди, які брали участь у експерименті, продовжували вживати значну кількість вершкового масла.


ГНИТТЯ

Відразу ж після смерті тварини білкові речовини в її тілі починають згортатися, відбувається процес руйнування ензимів. Цей процес руйнування білкових речовин дуже відрізняється від аналогічного процесу, наприклад, повільного гниття деревини. Зразу після смерті тварин починає формуватися субстанція, що розкладається, яка міститься в м'ясі тварин і риб, а також в яйцях. Ці продукти мають загальну властивість - максимально швидке розкладання і гниття. Через деякий час після забою тварин вміщують в холодильники на "зберігання", потім перевозять в м'ясні магазини, продають, після чого м'ясо потрапляє додому до покупця, зберігається в холодильнику доти, поки з нього не готується їжа; але чи може покупець уявити собі, з якого м'яса (на якій стадії гниття) складається його обід?
М'ясо дуже повільно проходить через травну систему людину, яка, як ми вже бачили, не призначена для його перетравлення. Для того щоб м'ясо повністю перетравилося, а неперетравлені залишки вийшли з організму, потрібно близько 5 днів. (Той же процес для вегетаріанської їжі тримає тільки півтори-два дні). Впродовж всього цього часу продукти гниття м'яса, що спричиняють різні захворювання, постійно контактують з органами травлення. Звичка до м'ясної їжі, та до того ж ще в стані, який характеризується розкладанням м'яса з виділенням отруйних речовин в кишки, призводить до отруєння і передчасного зносу всього організму взагалі і шлунково-кишкового тракту зокрема.
Сире м'ясо, яке знаходиться в стані гниття, може забруднити руки кухаря і всі речі, з якими воно контактує. Британські інспектори громадського здоров'я після спалаху харчових отруєнь, джерелом яких були скотобійні, попереджали домогосподарок, що "брати руками сире м'ясо, з точки зору гігієни, рівносильне тому, що брати в руки екскременти тварин". Часто отруйні бактерії гниття не руйнуються навіть під час приготування м'яса, особливо якщо його недоварюють або недосмажують. Все це являє серйозну загрозу інфекційних захворювань.


ХВОРОБИ НИРОК, ПОДАГРА, АРТРИТИ

Серед найбільш шкідливих отрут і шлаків, якими м'ясоїди забруднюють все своє тіло, є сечова кислота і інші азотисті сполуки. Наприклад, в одному фунті біфштексу міститься 14 грамів сечової кислоти. Американські лікарі, що досліджували діяльність нирок м'ясоїдів і вегетаріанців, виявили, що для того, щоб очистити організм м'ясоїдів від азотистих сполук, що містяться в м'ясі, їх нирки виконують роботу в 3 рази більшу, ніж нирки вегетаріанців. Поки людина молода, вона, звичайно, може не помічати цього надмірного навантаження, але з роками, коли організм старіє, виявляються різні захворювання нирок.
Коли нирки не можуть вже більше впоратися з очищенням організму м'ясоїдів, невидалена сечова кислота розповсюджується по всьому тілу. Частіше за все вона вбирається м'язами і згодом кристалізується там. Коли таке відкладення сечової кислоти відбувається в суглобах, виникають больові відчуття подагри, артрити і ревматизм. Коли ж сечова кислота нагромаджується в нервових сплетеннях, результатом бувають неврити і ішіас. Зараз багато лікарів радять своїм пацієнтам, які страждають на ці захворювання, повністю відмовитися від м'яса або, принаймні, різко обмежити його вживання.


ПОВНЕ ОЧИЩЕННЯ

Оскільки наша травна система не призначена для м'ясної їжі, ускладнення, пов'язані з її повним очищенням, є природним сумним наслідком м'ясоїдства. У основному м'ясо заподіює так багато шкоди тому, що воно дуже повільно проходить через травний тракт (в 4 рази повільніше, ніж молочні і вегетаріанські продукти), в результаті чого виникає хронічний запор - загальне захворювання для нашого суспільства.
Останні дослідження остаточно довели, що здорове очищення кишок можливе тільки при правильній вегетаріанській дієті. Овочі, злаки і фрукти, в протилежність м'ясу, не тільки не перешкоджають очищенню організму, а навпаки, сприяють цьому. Вегетаріанська їжа містить велику кількість клітковини, яка сприяє нормальній роботі кишок. Згідно з останніми дослідженнями, натуральні рослинні волокна є єдиним засобом для попередження апендициту, дивертикуліту, раку ободної кишки, хвороб серця і надмірної ваги.


ЗДОРОВ'Я ВЕГЕТАРІАНЦІВ ЗНАЧНО КРАЩЕ, НІЖ ЗДОРОВ'Я ЛЮДЕЙ, ЩО ВЖИВАЮТЬ М'ЯСО

Як ми вже пересвідчилися, м'ясо не є природною або більш здоровою їжею для людей. Звичайно, ми можемо вижити на м'ясній дієті, але при цьому організм людини передчасно зношується і виникає багато захворювань. "Газовий двигун може працювати на гасі, але він буде часто засмічуватися, швидше зноситься і зламається раніше, ніж якби він працював на газі". Наше тіло це, звичайно, не машина, а складний і дивовижний витвір, який служить нам протягом всього нашого життя. Тому ми маємо вагому причину давати йому найбільш відповідну і природну їжу, яка складається з фруктів, злаків, горіхів, бобових, овочів і молочних продуктів.
Тому не дивно, що незліченні дослідження підтверджують, що здоров'я у вегетаріанців значно краще, ніж у тих, хто їсть м'ясо.
Під час воєнних та економічних криз, коли люди були змушені дотримуватися вегетаріанської дієти, їх здоров'я різко поліпшувалося. У Данії під час першої світової війни виникла загроза різкої нестачі продуктів, викликана британською блокадою. Датський уряд звернувся до директора Національного вегетаріанського товариства з проханням скласти раціон харчування. Протягом всієї блокади датчани були змушені годуватися злаковими, овочами, фруктами і молочними продуктами. За один рік такої дієти смертність знизилася на 17%. Коли жителі Норвегії стали вегетаріанцями через нестачу продуктів під час першої світової війни, серед них відразу скоротилася смертність від хвороб кровоносної системи. Коли ж після війни жителі Данії і Норвегії повернулися до м'ясної дієти, смертність і поширення серцевих хвороб піднялася до довоєнного рівня.
Плем'я хунзів у північній Індії і Пакистані отримало міжнародну відомість завдяки довгому життю і відсутності хвороб. Здивовані вчені з багатьох країн приїжджали в їх поселення з метою розкрити секрет народу, якому невідомі хвороби, а тривалість життя часто досягає 115 років і більше. їх дієта в основному складається з цільного зерна, свіжих фруктів і козячого молока. Як писав сер Роб Мак Гаррісон, британський генерал і лікар, який довгий час працював з хунзами: "Я ніколи не бачив випадків апендициту, коліту або раку".
Нещодавно група лікарів і вчених з Гарварда відвідала віддалене селище в горах Еквадору з населенням 400 чоловік. Вони були вражені тим, що багато корінних жителів досягли надзвичайно похилого віку. Одній людині виповнився 121 рік, а декільком - більше ста. Вчені провели обстеження жителів у віці 75 років: з них тільки у двох виявилися ознаки серцевих захворювань! Поселення було повністю вегетаріанським. Лікарі назвали своє відкриття "екстраординарним" і сказали, що "подібне обстеження цієї ж вікової групи, проведене серед жителів Сполучених Штатів, показало наявність серцевих захворювань у 95% випадків". Як стверджує статистика, вегетаріанці в Сполучених Штатах більш худорляві і здорові. Понад 50% американців мають надмірну вагу, в той час як вага вегетаріанців на 20 фунтів менша, ніж вага м'ясоїдів. Американський національний інститут здоров'я нещодавно провів дослідження серед 50000 вегетаріанців, в результаті яких з'ясувалося, що вегетаріанці живуть довше і набагато менше схильні до серцевих і онкологічних захворювань в порівнянні з американцями, що вживають м'ясо.
В Англії вегетаріанці платять за страхування життя набагато менше, ніж м'ясоїди, тому що вони значно рідше хворіють на серцеві захворювання і, відповідно, зменшують ризик страхової компанії. Вегетаріанські ресторани також платять страховій поліції менше грошей за харчові отруєння, оскільки, їх відвідувачі страждають від харчових отруєнь набагато рідше, ніж в ресторанах, що торгують стравами з м'яса. Лікарі Гарвардського університету
показали, що вегетаріанська дієта зменшує кількість випадків захворювання простудою і алергією. Таким чином, є дуже багато наукових досліджень і свідоцтв проти вживання в їжу м'яса, яке згубно діє на організм людини. В той же час добре збалансована дієта, що гармоніює із законами природи, допоможе нам зберегти наше тіло здоровим і енергійним.


ВЕГЕТАРІАНЦІ ФІЗИЧНО СИЛЬНІШІ, НІЖ ЛЮДИ, ЩО ВЖИВАЮТЬ М'ЯСО

Одна з найбільших помилок відносно вегетаріанської дієти полягає в думці, що вегетаріанці слабкі фізично, бліді і хворобливі. Нічого не може бути настільки далеким від істини.
Численні дослідження і факти свідчать про те, що вегетаріанці більш сильні, спритні і витривалі, ніж люди, що вживають м'ясо.
Д-р X. Шоутенед в Бельгійському університеті провів дослідження з метою з'ясувати рівень витривалості, сили і швидкості реакції серед вегетаріанців і м'ясоїдів. У результаті з'ясувалося, що вегетаріанці мають перевагу по всіх трьох показниках. Д-р Ірвінг Фішер в 1906 і 1907 рр. провів в Йельському університеті тести на витривалість. Дослідження проводилися серед атлетів, інструкторів, лікарів і медичних сестер Йельського університету. Результати цих досліджень були для багатьох сюрпризом, оскільки вони показали, що вегетаріанці приблизно в 2 рази більш витривалі, ніж м'ясоїди. Аналогічні дослідження, проведені Дж. X. Келлогом у військовому річковому санаторії в Мічигані, дали такі ж результати.
У Брюссельському університеті докторами Дж. Лотейком і В. Кіпані проводилися дослідження з метою перевірки результатів дослідів д-ра Фішера. Вегетаріанці витримували випробування на витривалість в 2-3 рази довше, ніж м'ясоїди, і після випробування вони витрачали на відновлення сил 1/5 частину часу, що витрачали для тієї ж мети м'ясоїди.
Цікавий експеримент поставив на початку нашого сторіччя в Японії вчений Релз. Двоє молодих рикш (вегетаріанці несамохіть, оскільки коштів на м'ясну їжу у них не було) щодня пробігали по 40 км, не знаючи втоми. Коли ж їм стали давати м'ясо, то вже через три дні вони насилу справлялися зі своєю роботою. Але як тільки рикши повернулися до вегетаріанської їжі, їх працездатність відновилася.
Ці несподівані результати довели, що вегетаріанська дієта є чудовою для розвитку фізичної сили, витривалості і енергійності. Найсильніші тварини, які також довго живуть, - вегетаріанці. Кінь, олень, буйвол і слон - всі ці тварини мають велике, сильне тіло; вони витривалі і невтомні, їх колосальна сила дозволяє їм підіймати величезну вагу і виконувати найважчу роботу для людини. Жодна тварина, що харчується м'ясом, не може порівнятися з ними в силі і витривалості.
Вегетаріанський Велосипедний клуб в Англії встановив понад 40% національних рекордів у велосипедному спорті; у всій Європі велосипедисти - вегетаріанці мають більший процент спортивних перемог, ніж велосипедисти -м'ясоїди.
Відомий плавець-вегетаріанець Муррей Роуз був наймолодшим володарем золотої медалі за плавання на Олімпійських іграх. Він вважається найсильнішим плавцем всіх часів і встановив багато рекордів. Британський заплив вегетаріанців через Англійський канал не має аналогів в історії - він продовжувався 6 годин 20 хвилин.
У Німеччині протягом трьох років (1898,1902 і 1908) проводилися змагання зі спортивної ходьби між вегетаріанцями і м'ясоїдами. І тричі з великою перевагою перемагали вегетаріанці. М'ясоїди ж дуже часто сходили з дистанції.
Багато всесвітньо відомих атлетів минулого і теперішнього часу перейшли на вегетаріанську дієту для того, щоб поліпшити свої результати. Наприклад, австрійський важкоатлет А. Андерсон, що встановив безліч світових рекордів, або Джоні Вайсмюллер, який встановив 56 світових рекордів з плавання. Ця прекрасна зміна не зменшила їх силу, навпаки, їх можливості зросли або залишилися на колишньому рівні.
Центральний нападаючий Білл Уальтон, зірка американського баскетболу, відомий своєю блискучою переможною грою. Його особистий досвід привів його до вегетаріанської дієти, яку він настійно рекомендує для всіх.
У всьому світі вегетаріанці встановили безліч рекордів: в боротьбі, боксі, ходьбі, футболі, бігу з перешкодами тощо. Вегетаріанці насправді більш витривалі і енергійні люди, тому що вони не виснажують своє тіло величезною витратою енергії, необхідної для видалення м'ясних токсинів.


ЧИ ОТРИМАЄ МОЄ ТІЛО ДОСТАТНЮ КІЛЬКІСТЬ ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН, ЯКЩО Я НЕ БУДУ ЇСТИ М'ЯСА?

Людей, які збираються перейти на вегетаріанську дієту, найбільше непокоїть питання: чи отримає моє тіло достатню кількість поживних речовин, якщо я не буду їсти м'яса? Чи зможу я отримати достатню кількість білків? Незважаючи на масову рекламну пропаганду м'ясної їжі, вам немає необхідності турбуватися. Лакто-вегетаріанська система харчування може задовольнити всі необхідні потреби тіла в їжі.
Багато вчених довели той факт, що вегетаріанські продукти містять набагато більшу кількість біологічної енергії, ніж м'ясо. Нас просто примусили повірити в те, що вживання в їжу м'яса необхідне для здоров'я. У 50-х роках вчені класифікували м'ясні білки як білки "першого класу", а рослинні білки як білки "другого класу". Однак ця думка була повністю спростована, оскільки дослідження показали, що рослинні білки такіж ефективні і поживні, як і м'ясні.
Вміст білка у вегетаріанських продуктах коливається від 8-12% в хлібних злаках до 40% в соєвих бобах, що вдвічі більше, ніж в м'ясі. (Навіть нежирна частина біфштексу містить 20% білка, який засвоюється). Багато горіхів, насіння і бобових містять 30% білка. Білки, які нам необхідні, складаються з 8 "основних" амінокислот. Харчова цінність м'яса так часто вихваляється тому, що в ньому містяться всі ці 8 амінокислот, а при відсутності будь-якої з них людський організм не зможе повноцінно існувати.
Але ось про що не підозрює велика частина людей, що вживають м'ясо: м'ясо не є єдиним продуктом, що містить повний набір необхідних амінокислот - соєві боби і молоко, наприклад, також містять всі ці речовини, всі 8 необхідних нам амінокислот в найкращій пропорції. З іншого боку, ось що пише популярний лікар Шаталова в своїй книзі "Формула здоров'я і довголіття": "Академік Углов і його співробітники за допомогою серії експериментів встановили, що в нашому організмі є орган, що виробляє незамінні амінокислоти - це товста кишка. Точніше, не сама вона, а "квартиранти", які в ній мешкають, - мікроорганізми. Саме вони, споживаючи частину поживних речовин, що надходять з рослинною їжею в товсту кишку, перетворюють їх в процесі своєї життєдіяльності в необхідні нам амінокислоти. Подумайте самі, - продовжує далі Шаталова, - чи можна безкарно вимикати з роботи цілий орган, передбачливо вбудований природою в цілісну систему вашого організму? Ні для нього, ні для вас безслідно це не проходить. Сьогодні ваша кишка не працює і в малу частку своїх можливостей. Споживаючи в їжу чужорідні білки, концентровані речовини, ви пригноблюєте мікрофлору товстої кишки, вносите дисгармонію в роботу свого організму, заважаєте його здатності до саморегулювання, самовідновлення." Розвиваючи цю думку, домалюємо картину. Товста кишка, яка не працює як треба, не в змозі звільнитися від залишків з'їденої їжі. У результаті - запори. Запори ж -причина дуже багатьох захворювань, таких як гіпертонія, хвороби шкіри, геморой, розширення вен, поліпи кишок, онкологічні і інші.
Необхідні людині білки можна отримати також шляхом простого поєднання двох вегетаріанських продуктів (таких, наприклад, як рис і бобові), при цьому повністю задовольняється потреба в білках найвищої якості. Бідні люди у всьому світі роблять це постійно; вони змішують рис з тофу і бобами (як в Китаї або в Індії"), або кукурудзу з бобами (як в Центральній і Південній Америці).
У 1972 році д-р Фредерік Стар з Гарвардського університету зробив обширні дослідження вегетаріанців, включаючи дорослих чоловіків і жінок, вагітних жінок, а також дівчат і юнаків. Він виявив, що всі групи досліджуваних отримували більш ніж подвійну норму необхідного білка. У 1954 році вчені провели в Гарварді детальні дослідження і знайшли, що різні овочі, злаки і молочні продукти, які вживаються в будь-яких поєднаннях, задовольняють потребу у всіх необхідних білках; неможливо було виявити нестачу білків в жодній з комбінацій. Вчені прийшли до висновку, що дуже важко скласти вегетаріанський обід таким чином, щоб він не містив в собі всіх необхідних для людського тіла білків.
І це справедливо не тільки для дорослих, але і для дітей. Досить широко розповсюджена думка, що дитину, оскільки вона росте, багато рухається, обов'язково треба годувати м'ясом. Видатний американський лікар-дієтолог Герберт Шелтон пише: "Природно, ні м'ясо, ні м'ясний бульйон, ні яйця ніколи не можна давати дитині до 7-8 років. У цьому віці у нього немає сил для нейтралізації токсинів, що утворюються в цих продуктах". Лікар Валерій Олександрович Капралов, директор московської Натуропатичної школи оздоровлення і рододопомоги відмічає: "Щоб діти росли по-справжньому здоровими, міцними і такими залишалися все життя, одних занять фізичною культурою мало. Важливо, щоб вони правильно харчувалися і, насамперед, не вживали м'яса. Тоді організм дитини буде розвиватися так, як це закладено природою, і така людина уникне багатьох захворювань, уготованих м'ясоїдам".
У газетах ми часто читаємо про виснажених людей, які голодують і вмирають від нестачі білка, і ми звинувачуємо в цьому вегетаріанську дієту. Але вчені виявили, що ці люди виснажуються не тому, що не їдять м'яса, атому, що вони не отримують необхідну їжу. Дієта, що складається тільки з рису (якого, до речі, часто також не вистачає) або тільки з солодкої картоплі, дійсно веде до виснаження і передчасної смерті. У протилежність цьому, в тих місцях, де вегетаріанці отримують достатнє за кількістю і різноманітністю вегетаріанське харчування, що включає в себе різні овочі, злаки і бобові, ми зустрічаємо сильних, здорових і енергійних людей.


ЧИ Є ЯКИЙСЬ ЗВ'ЯЗОК МІЖ ЗВИЧКОЮ ЛЮДЕЙ ДО ВЖИВАННЯ М'ЯСА І ГОЛОДОМ В НАШОМУ СВІТІ?

Чи відомо вам, що більше половини населення Землі регулярно голодує? Чи знаєте ви, що близько 20 мільйонів людей на рік вмирає на нашій планеті від недоїдання? Чи відомо вам, що через голод кожні 2,3 секунди вмирає одна дитина? Незважаючи на те, що людство перейшло у 3-є тисячоліття, проблема голоду все ще має глобальний характер.
Розглянемо деякі сучасні дослідження цієї проблеми. "Щоб отримати 1 кг м'ясного білка, тварині необхідно згодувати 7-8 кг рослинного білка. Також щоб виробити одну калорію в м'ясі, треба витратити 7 калорій рослинної їжі. Цифри, наведені американським Департаментом сільського господарства, показують, що площі землі, необхідної для вирощування однієї середніх розмірів тварини, досить, щоб забезпечити їжею 5 середньостатистичних сімей" (Гопінатх Агарвал "Вегетаріанство або м'ясна їжа: вибір за вами"). "Дослідження показали, що на кожні 16 фунтів витраченого зерна ми отримуємо всього один фунт м'яса" (Служба економічних досліджень конгресу США). Ці та інші дослідження приводять до тривожного висновку: м'ясоїдство безпосередньо пов'язане з нестачею їжі.
Якщо замість того, щоб годувати зерном худобу, ми б зберігали його і віддавали бідним та голодним, ми змогли б легко нагодувати всіх людей, які хронічно недоїдають, у всьому світі. Професор Джордж Боргстом показав, що кількості зерна, яка йде на корм худобі тільки в США, досить, щоб прогодувати половину населення Землі. Фахівець з питань харчування з Гарвардського університету Джин Мейер підрахувала, що зменшення виробництва м'яса всього на 10% дозволить вивільнити таку кількість зерна, яке необхідне, щоб нагодувати 60 мільйонів людей [5].
Дванадцять років тому на середнього американця припадало 50 фунтів м'яса на рік. У цьому році середній американець з'їсть 129 фунтів тільки однієї яловичини. Америка "схибнулася на м'ясі", більшість американців щодня вживають в їжу в 2 рази більше припустимої норми білків. Вивчення реальних фактів, що стоять за "нестачею продуктів", є основою для розуміння того, як ми можемо правильно використати світові ресурси.
"Надмірне споживання м'яса багатими означає голод для бідних" (із доповіді економіста сільського господарства Рене Дюпона, Національний інститут Франції, на міжнародній конференції ООН з проблем харчування).
Все більше і більше вчених і економістів розглядають вегетаріанство як засіб для вирішення жахливої проблеми голоду на нашій планеті, оскільки, як вони вважають, вживання в їжу м'яса є головною причиною нестачі продуктів харчування.


АЛЕ ЯКИЙ ЗВ'ЯЗОК МІЖ ВЕГЕТАРІАНСТВОМ І НЕСТАЧОЮ ЇЖІ?

Відповідь проста: м'ясо - це найбільш неекономічна і неефективна їжа, яку ми можемо їсти. Вартість одного кілограма м'ясного білка в дванадцять разів вище, ніж вартість тієї ж кількості рослинного білка. Тільки 10% білків і калорій, що містяться в м'ясі, може бути засвоєно організмом, інші ж 90% - некорисний шлак.
За витратами земельних, водних і інших ресурсів м'ясо - найдорожча і неефективніша їжа, яку тільки можна собі уявити. Всього 10% протеїну і калорій, що міститься в злаках, які йдуть на корм худобі, повертається у вигляді м'яса. Додатково безліч орних земель відведено під корм для худоби. Ці землі можуть бути використані набагато продуктивніше, якщо вирощувати на них зерно, бобові культури. Наприклад, якщо вирощувати биків, то один акр землі дозволяє виробляти кормів для отримання 250 фунтів білка (в яловичині), але якщо цю ж землю засіяти соєвими бобами, то ми отримаємо білка в 17 раз більше (4250 фунтів)! Якщо цю площу засіяти картоплею, то можна зібрати 40000 фунтів! Іншими словами, для того щоб харчуватися м'ясом, потрібно в 17 разів більше землі, ніж для того щоб харчуватися соєвими бобами. Крім того, соєві боби містять менше жиру і позбавлені м'ясних токсинів. Вирощування тварин для використання їх в їжу є страшною помилкою у використанні природних ресурсів, і не тільки землі, але і води.
Поль і Ганна Ерліхи в своїй книзі "Населення, ресурси і навколишнє середовище" пишуть, що для вирощування одного кілограма пшениці потрібно всього 60 літрів води, а для виробництва одного кілограма м'яса витрачається від 1250 до 3000 літрів [6].
Це означає, що в той час, як мільйони людей всього світу голодують, невелика кількість багатих людей використовує даремно величезні простори родючої землі, воду і зерно з єдиною метою - харчування м'ясом, яке поступово руйнує здоров'я людей. Американці споживають понад тонну зерна на одну людину в рік (вирощуючи худобу на м'ясо), в той час як в середньому в світі припадає по 400 фунтів зерна на людину на рік.
Генеральний секретар ООН Курт Вальдхайм сказав, що основною причиною голоду у всьому світі є харчова промисловість в багатих країнах, і ООН настійно рекомендувала цим країнам знизити рівень споживання м'яса. На думку багатьох вчених, правильне розв'язання проблеми глобальної кризи в галузі харчування полягає в тому, щоб поступово замінити м'ясну дієту на вегетаріанську. "Якби ми були вегетаріанцями, ми могли забути про те, що таке голод на нашій Землі. Діти народжувалися б, росли, добре харчуючись, і вони могли б жити щасливим і здоровим життям. Тварини могли б жити на свободі, в природних умовах, замість того, щоб штучно розмножуватися у величезних кількостях, а потім потрапити на бойню" (Б. І. Пінкус "Овочі - основне джерело добра").
"Землі цілком досить для того, щоб задовольнити потреби кожного, але недостатньо для того, щоб задовольнити пожадливість кожного" (Махатма Ганді).
Враховуючи прогнози багатьох вчених, що основу харчування будуть складати рослинні білки, деякі країни Заходу розпочали вкладати гроші в розвиток такої відмінної бази рослинного білка, як вирощування сої. Китайці виявилися першими в цій галузі, оскільки вони використовували білки тофу і інших соєвих протягом тисячоліть.
Таким чином, виробництво м'яса є основною причиною глобальної кризи в галузі харчування. Ми розглянули ці питання тільки у загальних рисах, але причина, яка пронизує всі аспекти боротьби за здійснення основних прав кожної людини на нашій планеті, залишається затемненою.


ПРИЧИНА ГОЛОДУ

Згідно з поширеним міфом про причини голоду в світі наша планета стала малою і дуже тісною для свого населення. "Тут просто нікуди ступити. Голодні бідняки швидко розмножуються, і, якщо ми хочемо запобігти катастрофі, ми повинні спрямувати всі сили на встановлення контролю над приростом населення".
Однак росте число відомих вчених, економістів і експертів сільськогс господарства, які протистоять цій думці. "Це неприкрита брехня, - кажуть вони. — насправді тут є куди ступити і піти далі. Причиною виникнення голоду в деякш країнах є марнотратне використання ресурсів і нераціональний розподіл".
Згідно з дослідженнями Бакмінстер Фуллер, є необхідні ресурси для того, щоб забезпечити їжею, одягом, житлом і освітою кожну людину планети на рівні середнього американця! Останні дослідження Інституту харчування і розвитку показали, що в світі немає країни, яка не змогла б забезпечити своє населення продуктами харчування за рахунок своїх власних ресурсів. Ці дослідження кажуть про те, що немає зв'язку між густиною населення і голодом. Індія і Китай звичайно наводяться як класичні приклади перенаселених країн. Однак як в Індії, так і в Китаї люди не голодують. У Бангладеш на 1 акр землі, що обробляється, припадає вдвічі менше людей, ніж в Тайвані, але в Тайвані немає голоду, в той час як в Бангладеш найбільший процент голодуючих серед всіх країн світу. Фактом є те, що найбільш густонаселеними країнами в світі сьогодні є не Індія або Бангладеш, а Голландія і Японія. Звичайно, світ може мати межу населення, але ця межа складає 40 мільярдів чоловік (на 2000 рік нараховується близько 6 мільярдів людей). І на сьогодні близько мільярда населення Землі постійно голодує. Якщо там "нікуди ступити", то де ж можна?
Давайте подивимося, хто контролює харчові ресурси і як здійснюється цей контроль. Харчова промисловість - це найбільший промисловий комплекс в світі, прибуток якого складає близько 150 мільярдів доларів на рік (більше, ніж в автомобільній, сталевій або нафтовій промисловості). Усього декілька гігантських міжнародних корпорацій є господарями майже всієї цієї промисловості; вони сконцентрували всю владу в своїх руках. Вони стали загальновизнаними і отримали політичний вплив, це означає, що всього декілька корпорацій регулюють і контролюють надходження продуктів харчування для мільярдів людей. Як це можливо?
Один зі способів, що дають можливість гігантським корпораціям контролювати ринок, полягає в тому, щоб поступово заволодіти всіма фазами виробництва їжі. Наприклад, одна гігантська корпорація виробляє сільськогосподарські машини, продукти харчування, добрива, паливо, контейнери для перевезення продуктів; в цей ланцюжок включені всі ланки, починаючи від вирощування рослин і закінчуючи торговим бізнесом і супермаркетами. Дрібні фермери не можуть протистояти їм, тому що корпорації можуть різко знизити ціни на продукти і розорити дрібних фермерів, а після їх розорення підвищити ціни вище колишнього рівня на всій території свого впливу, включаючи вже і землі фермерів, що розорилися. Наприклад, з часів другої світової війни кількість фермерів в СІЛА зменшалась наполовину; кожний тиждень більш як тисяча фермерів залишають свої ферми. І це незважаючи на те, що департамент сільського господарства СІЛА в результаті недавніх досліджень довів, що ці дрібні незалежні ферми можуть виробляти продукти харчування швидше і ефективніше, ніж гігантські ферми агробізнесу!
Ці гіганти агробізнесу мають явну економічну силу: в США, наприклад, менш ніж 0,1% всіх корпорацій володіє більш ніж 50% загального прибутку. 90% всього ринку збуту зерна контролюється усього лише шістьома компаніями. Вони мають силу рішення: корпорації агробізнесу вирішують, що саме вони будуть вирощувати, скільки, якої якості і за якою ціною вони будуть торгувати. Вони мають владу утримати продукцію на величезних складах, порушивши постачання продуктами харчування, тим самим штучно викликаючи голод (все це робиться для того, щоб підняти ціни).
Державні діячі, які намагаються протистояти корпораціям, репресуються політикою агробізнесу. Державні пости (наприклад, секретаря департаменту сільського господарства і подібні) регулярно посідають члени адміністрації агробізнесу.
Міжнародні гіганти домоглися великих успіхів в досягненні своєї мети -отриманні максимального прибутку. Це досягається максимальним ростом цін і притриманням готової продукції, що дозволяє створити дефіцит, а потім збільшити ціни з фантастичною швидкістю. Міжнародні корпорації купують все більше і більше землі. Дослідження, проведені в 83 країнах світу, показали, що всього лише 3% землевласників володіють 80% сільськогосподарських земель. Таким чином, це положення виявляється дуже вигідним для маленької групи людей і приносить велике нещастя всім іншим. Насправді тут немає "нестачі землі" або "нестачі продовольства". Якби була мета використати світові ресурси для задоволення потреб людства, ця мета могла б бути легко досягнута.
Однак коли метою є максимальна вигода для небагатьох, ми стаємо свідками трагічної ситуації на планеті, де половина населення голодує. Кажучи прямо, прагнення розбагатіти шляхом експлуатації інших людей є різновидом божевілля - хвороби, яка проявляється у всіх своїх потворних формах на нашій Землі.
У Центральній Америці, де понад 70% дітей голодують, 50% землі використовується для вирощування комерційних культур (наприклад, квітів), які приносять стабільний і високий прибуток, але є розкішшю в країнах, де голодують діти. У той час, як міжнародні корпорації використовують кращі землі для вирощування комерційних культур (кава, чай, тютюн, екзотична їжа), більшість землеробів змушено обробляти заболочені, поїдені ярами землі, на яких дуже важко що-небудь виростити.
Ріст капіталів дозволив зросити пустелю в Сенегалі: міжнародні корпорації змогли вирощувати тут баклажани і мандарини і за допомогою авіації відправляти свою продукцію до кращих столів Європи.
На Гаїті велика частина селян бореться за виживання, намагаючись виростити хліб на гірських схилах крутизною 45 градусів і більше. Вони кажуть, що вони вигнані з родючих земель, що належать їм за правом народження. Ці землі зараз перейшли до рук еліти; на них пасеться велика рогата худоба, яка експортується фірмами Сполучених Штатів для привілейованих ресторанів.
У Мексиці земля, яка раніше використовувалася для вирощування кукурудзи - основного продукту харчування мексиканців - зараз
використовується для виробництва делікатесних фруктів, які прямують до жителів міст Сполучених Штатів; це приносить 20-кратний прибуток. А сотні тисяч фермерів позбавилися землі, не маючи можливості змагатися з великими землевласниками. Спочатку вони віддали за безцінь свою землю, щоб отримати хоч скільки-небудь грошей. Наступним кроком для них була робота на великих фермах; і, нарешті, вони змушені були поїхати в пошуках роботи, яка могла б забезпечити існування їхніх сімей. Такі умови привели до постійних виступів протесту.
У Колумбії кращі землі використовуються для вирощування квітів на суму 18 мільйонів доларів. Червоні гвоздики приносять прибуток в 80 раз більше, ніж виробництво хліба.
Чи можна вийти з цього хибного кола? Важко. Хороші землі і кращі ресурси використовуються для виробництва продуктів, що приносять найбільший прибуток. Майже у всьому світі ми бачимо цей стандарт, що повторюється в різних варіантах. Сільське господарство, що було основою життя мільйонів самостійних фермерів, перетворилося у виробництво великоприбуткових, але не необхідних продуктів, призначених для задоволення примх невеликого прошарку багатих людей. Всупереч розповсюдженому міфу нестача продуктів харчування викликана не нестатком родючих земель або перенаселенням, а несправедливим контролем над виробництвом і розподілом продуктів.
М'ясна промисловість є моделлю цієї поширеної всюди системи. "Хліб бідняків перетворюється в яловичину для багатіїв" - говорить директор групи з вивчення забезпечення білковим харчуванням Сполучених Штатів. У міру того як збільшується виробництво самого м'яса багаті країни купують все більше і більше хліба на корм свиням і худобі. Хліб, який раніше використовувався в їжу людям, стали продавати за більш високими цінами, прирікаючи тим самим на загибель незліченну кількість людей. "Багатії можуть змагатися з бідняками і в харчуванні; бідняки не можуть змагатися з ними ні в чому".
У своїх "Підсумкових нотатках для споживачів" Джон Пауел з організації Освіта в галузі харчування писав: "Ціни на продукти харчування ймовірно піднімуться цим літом, незважаючи на те, що ціна на зерно впала на 50% в порівнянні з 1973 роком. Намагаючись знайти причину цього підвищення цін, не забудьте звернути увагу на арабські країни і на ціни на нафту, і на бум перенаселення в країнах третього світу. Зверніть увагу на міжнародні корпорації, які контролюють харчову промисловість не без допомоги своїх друзів з уряду. І запам'ятайте: вони зайняті в бізнесі для того, щоб робити гроші, а не для того, щоб нагодувати людей. І в той час, коли ми спробуємо зруйнувати ці міфи, будемо пам'ятати, що ми не безпорадні".
"Коли вся земельна власність цього всесвіту буде успадкована всіма творіннями, можна буде знайти якісь виправдання системі, в якій до когось прямує потік нечуваних багатств, в той час як інші вмирають від того, що їм не вистачає і жмені зерна" (П. Р. Саркар).
Встають непереборні труднощі, багато людей знають, що ми знаходимося на порозі нової ери, коли люди зможуть усвідомити просту істину, яка полягає в тому, що людське суспільство єдине і неподільне, що страждання одного викликає страждання всіх.
У дискусії про те, як створити співдружність людей, засновану на загальності, П. Р. Саркар пояснив: "Гармонія в суспільстві може бути досягнута за допомогою мобілізації живого духу тих, хто прагне установлення єдиного людства. Тих, хто на чільне місце у своїй діяльності ставить моральні цінності, за допомогою лідерів, які не прагнуть до особистого збагачення, не домагаються любові жінок або влади, але прагнуть працювати на благо усього людського суспільства".
"У сучасному суспільстві по всьому світу виробляється досить зерна. Тому нічим не можна виправдати відкриття все нових боєнь. Деякі країни виробляють стільки зайвого зерна, що іноді його скидають в море, а іноді уряд забороняє збільшувати виробництво зерна. Таким чином, земля виробляє досить зерна - їм можна прогодувати все населення планети. Однак розподіл його обмежений правилами торгівлі і прагненням отримати прибуток. Тому в ряді місць не вистачає зерна і інших необхідних продуктів. Якби на всій Землі був єдиний уряд, який взяв би в свої руки розподіл зерна, його вистачило б усім, не потрібні були б брехливі теорії про перенаселення" (А. Ч. Бгактіведанта Свамі Прабгупада "Шрімад-Бгагаватам", 4.17.25).


"АХІМСА" - НЕНАСИЛЬСТВО ПО ВІДНОШЕННЮ ДО ЖИВИХ ІСТОТ

Всі вищеперелічені практичні міркування (здоров'я, економіка і т.п.) не є єдиними причинами відмови від вживання м'яса. Однією з найбільш важливих причин є та, що ми не маємо права розпоряджатися життям інших, навіть життям тварин, без крайньої необхідності. Багато вчених і духовних груп захищають вегетаріанство тому, що вважають життя всіх істот священним і недоторканим, і відчувають потребу жити, не заподіюючи страждання іншим істотам. Згідно з їх переконаннями, чесні люди повинні бачити в тваринах не рабів і не продукт харчування, але молодших братів і сестер, і відчувати, що ми не маємо права заподіювати їм страждання і смерть, віднімати у них життя, коли наше існування абсолютно не залежить від цього. Якщо для нас можливо жити більш здоровим життям без вживання м'яса, розумно буде запитати, чи є м'ясоїдство етичною і гуманною звичкою. Ясно, що тварини не хочуть жертвувати своїм життям для того, щоб ми задовольняли свою примху в м'ясній їжі.
Цей етичний принцип ненасильства в давньоіндійському світогляді (яке існувало ще до буддизму) позначається санскритським словом "ахімса". Принцип ахімси значить, що людина не заподіює страждання іншим живим істотам своїми вчинками, словами і навіть думками. І вегетаріанство розглядається як невід'ємна частина цього етичного принципу. Іноді опоненти вегетаріанства вказують, що Гітлер і деякі його приспішники також були вегетаріанцями, тому, мовляв, вегетаріанство і моральність - поняття не тотожні. З цим можна погодитися лише частково, оскільки очевидно, що Гітлер не слідував ахімсі в повному розумінні цього принципу. З іншого боку, якщо людина не дотримується вегетаріанства, то принаймні про дотримування принципу незаподіювання шкоди живому вже не можна вести мову.
Кожний, хто побував на бойні, може підтвердити той факт, що тварини жахливо страждають перед смертю і під час загибелі. У Сполучених Штатах щодня вбивають близько 9 мільйонів тварин для того, щоб забезпечити гастрономічні потреби. Ті з нас, хто буде плакати, якщо уб'ють його собаку або кішку, буде обурений безглуздими вбивствами мільйонів тварин щодня.
У часи перших християн багато з них, як і деякі іудейські секти, відкидали м'ясоїдство як дорогу і жорстоку розкіш. Протягом всієї історії людства мудреці і духовні вчителі говорили про те, що ми ніколи не зможемо досягнути вищого рівня свідомості і не зможемо створити суспільство, засноване на любові, доки ми зберігаємо жахливу звичку м'ясоїдства.
"На мою думку, вегетаріанський спосіб життя, завдяки своєму чисто фізичному впливу на людський темперамент, вплинув би самим сприятливим чином на велику частину людства".
Альберт Ейнштейн
"Тварини - це мої друзі ... і я не їм своїх друзів. Це жахливо! І не тільки стражданням і смертю тварин, але й тим, що людина придушує в собі вищий духовний скарб - співчуття та милосердя до живих істот, подібних до себе, розтоптуючи свої власні почуття, стаючи жорстоким".
Джордж Бернард Шоу
"Правда, що людина - це король тварин, своєю жорстокостю він перевершує їх. Ми живемо за рахунок смерті інших. Ми просто ходячі кладовища. З раннього дитинства я відмовився від вживання м'яса, і прийде час, коли людина буде дивитися на вбивство тварини так само, як зараз він дивиться на вбивство людини".
Леонардо да Вінчі
"У той час, як ми являємо собою живі могили вбитих тварин, - як можемо ми сподіватися на якісь поліпшення умов життя на Землі?"
Лев Толстой
"Мир на землі знаходиться у величезній залежності від стану розуму людей. Вегетаріанство дає правильний метальний стан для миру. Воно несе в кращого, більш справедливого і більш мирного співтовариства націй .
У Ну, прем'єр-міністр Бірми
"Іноді нам кажуть: "Ви закликаєте нас не їсти м'яса, але ви ж їсте овочі. Хіба це — не насильство?" Так, їсти овочі — також насильство, і вегетаріанці здійснюють його по відношенню до інших живих істот, оскільки овочі також живі. Невегетаріанці вбивають корів, кіз і багатьох інших тварин, вживаючи їх в їжу, але вегетаріанці також вбивають... Це - закон природи. Джіво джтасья дживанам: одна жива істота живе за рахунок іншої. Однак людина повинна звести таке насильство до мінімуму, лише настільки, наскільки це необхідно."
А. Ч. Бгактіведанта Свамі Прабгупада


ЩО ТАКЕ "ЖИВА ПЕРШОПРИЧИНА ЖИТТЯ"?

Жива першопричина життя, або життєва сила, або прана, в різній мірі присутня в різних видах їжі. Важливість живої сили в їжі відмічав ще 2500 років тому Піфагор, він говорив: "Тільки жива свіжа їжа може зробити людину здатною сприймати істину". Російський письменник Лев Толстой говорив: "Ті, що харчуються трупами убитих тварин, отримують від них все найбільш погане".
Ми знаємо, що життя існує завдяки енергії сонця, і ця енергія нагромаджується в зелених рослинах, фруктах, горіхах, зерні і овочах. Іншими словами, ми харчуємося "живою їжею", в якій життєва енергія зберігається незайманою. Багато рослин зберігають свою життєдайну силу і енергію протягом багатьох днів після того, як їх зірвали або зібрали; також незаперечний факт, що сім'я зберігає здатність проростати протягом багатьох років. З іншого боку, м'ясо починає розкладатися вже через декілька годин після смерті тварини. Протягом тисячоліть йоги і мудреці вчили, що як розум, так і тіло знаходяться в безпосередній залежності від того, що ми їмо. "Ми є тим, що ми їмо" - сказане відноситься як до тіла, так і до розуму. Згідно з думкою одного з йогів, "людське тіло складається з незліченних живих клітин... Ваші живі клітини формуються відповідно до типу їжі, яку ви їсте. У свою чергу, клітини впливають на ваш розум. Якщо клітини людини отримують своє живлення з гнилої і смердючої їжі, в якій переважають негативні тенденції, не буде нічого дивовижного в тому, що розум людини буде скочуватися в провалля зла".
Насправді слово "вегетаріанець" (vеgеtагіаn) пішло не від слова "овочі" (vegetables), а від латинського слова "vеgеtагe", яке означає "оживляти". Коли римляни вживали словосполучення "homo vegetus", вони мали на увазі сильну, жваву і здорову особу: однак сьогодні про вегетаріанців часто думають тільки як про людей, що вживають рослинну їжу.

ДЕЯКІ ВІДОМІ ВЕГЕТАРІАНЦІ

Альберт Ейнштейн, Платон, Лев Толстой, Боб Ділан, Луїза Мей, Алькотт, Сюзанна Сент-Джеймс, Генрі Девід Торо, Ральф Уальдо Емерсон, Бенджамін Франклін, Ріхард Вагнер, Сократ, Олександр Поуп, Овідій, Ісак Ньютон, X. Г. Уельс, Піфагор, Кандіс Берн, Махатма Ганді, Рабіндранат Тагор, Хорейс Грілів, Леонардо да Вінчі, Клємент Олександрійський, Будда, Дикий Грегорі, Джон Уеслі, Вольтер, Жан-Жак Руссо, Джон Мільтон, Чарльз Дарвін, генерал Уїльям Буш, Плутарх, Пол Ньюмен, Сенека, Альберт Швейцер, д-р Дж. X. Келлог, Св. Франциск, Клінт Уокер, Ептон Сінклер, Джеймс Коберн, Джордж Бернард Шоу, Далай Лама, А.Ч. Бгактіведанта Свамі Прабгупада і багато інших.


МЕНІ ВСЕ ЩЕ ПОДОБАЄТЬСЯ СМАК М'ЯСА - ЩО МЕНІ РОБИТИ?

Прадавня йога для зміни укорінених негативних звичок пропонує не "виривати їх з коренем" (практично нездійсненна задача), а зростити, виховати і культивувати нову звичку, виявивши при цьому турботу, любов і увагу (подібно вирощуванню метального куща троянд). Дуже скоро ця нова звичка виросте сильною, прекрасною і вона витіснить стару смітну траву (звичку їсти м'ясо), яка пов'яне і зникне. Нижче наводиться декілька рекомендацій для культивування вашого нового "трояндового куща": Придбайте дві-три вегетаріанські кухонні книги і покладіть їх на видне місце (в стратегії споживача це велика економія грошей - чудова, поживна вегетаріанська дієта зменшить витрати на харчування). Навчіться готувати одну-дві легких у приготуванні вегетаріанські страви і час від часу замінюйте ними м'ясний обід. Задача переходу від м'ясної дієти до життєдайної дієти, свіжої і поживної, більш проста, ніж це може здатися спочатку. Існують тисячі смачних і поживних страв, оцінити які невегетаріанці просто не мали можливості через свої звички, умови і нестачу інформації. Багато людей дивуються, відкривши для себе безліч поживних страв з незнайомих для них продуктів: проса, гречки, вівсяної крупи, бобів, квасолі, рису, соєвого сиру (тофу) і деяких інших. Запам'ятайте, що вивчити вегетаріанську кухню набагато легше, ніж ви можете собі уявити. Багато початківців будуть готувати перший раз в житті. Незаперечною перевагою вегетаріанської кухні є те, що після вивчення декількох основних принципів (які можна знайти в кухонній книзі), ви зможете легко готувати самі різноманітні страви з великої кількості злаків, бобів, овочів і горіхів. Якщо ви ще недостатньо утвердилися в своєму рішенні стати вегетаріанцями, виберіть післяобідній час для того, щоб відвідати скотобойню - це допоможе вам подолати свої останні сумніви. Спочатку ви можете зазнавати деяких труднощів, пов'язаних із зміною дієти, але не дуже великих, не таких, наприклад, як коли ви кидаєте палити. Багато людей з самого початку переходу на вегетаріанську дієту бувають настільки винагороджені підвищенням енергетичного рівня, очищенням травної системи, проясненням свідомості, легкістю тіла, що процес цього переходу викликає вельми приємні відчуття. Приходить повне здоров'я, не тільки фізичне, але і духовне. Ви відчуєте радість від того, що втілюєте у вашому житті ідеали гуманізму і щастя. Ви відчуєте на собі любов всіх творінь на цій планеті. Ті, хто дотримується вегетаріанської дієти, завдають мінімального збитку живим істотам нашої планети, і це допомагає нам все більш і більш усвідомити єдність життя в її різних виявах і свій вічний зв'язок з Богом, який є верховним батьком всіх живих істот.





вiршi

вегетарiанство

арт